Gyermekjóga

Gyermekjóga, mint szabadidős tevékenység értékelése

2016-2017 nevelési évben

A gyermekjóga óvodánkban 8 éve nagy népszerűségnek örvend és nagy hatékonysággal, rendszeresen működik.

Mivel a jótékony hatást tapasztalatból ismerem, így a gyerekeken keresztül is megfigyeltem, hogy nyugodtabbá váltak, testtartásuk sokat javult.

Ebben a nevelési évben is heti rendszerességgel szerdánként délután 15-15.30-ig együtt jógáztam 17 gyerekkel.

A tevékenység helyszínének a tornatermet választottuk, ami a legideálisabb, legnyugodtabb a jógázáshoz. Ide belépve a gyerekek a halk zene hallatán azonnal ráhangolódnak a játékos és utánzó mozgásokra. A terem közepén meggyújtott gyertya inkább segítette az ellazulást és nyugalmat árasztó hangulatot teremtett.

Az alábbi játékos feladatok a következő egészséget fejlesztő hatást idézték elő:

• Helyes légzést erősítettük:

¾               léggömb,

¾               szabad fújásával

·         Talpizmot erősítettük:

¾               kígyómászással

¾               csónakázással

¾               pillangó üléssel stb.

• Lábat erősítettük:

¾               nyuszi üléssel

¾               kenguru ugrálással

¾               kakasállással stb.

• Hasizmot erősítettük:

¾               napraforgó üléssel

¾               katicabogárral

¾               fababával stb.

• Hátizmot erősítettük:

¾               cicapózzal

¾               tehén

¾               kígyópózzal stb.

• Egyensúlyérzéket fejlesztettük:

¾               faállással

¾               kecske, gólya állással

¾               maci tánccal stb.

A teljes felsorolástól eltekintve összegzésképpen elmondhatom, hogy az idejáró gyerekeknek:

¾               nőtt a kötelességtudatuk

¾               ellenálló képességük erősödött

¾               erősödött az izomzatuk, kialakult a helyes testtartásuk

¾               fejlődött az egyensúlyérzékük

¾               figyelem összpontosító képességük

¾               koncentrációs képességük

¾               oldódott a feszültségük, szorongásuk

Mivel mind az öt csoportból részt vetek a gyerekek jógán, ezért az összetartozásuk érzése is erősödött. Szülői, nagyszülői visszajelzésekből tudom, hogy a gyerekek nyugodtabbá váltak és a család tagjait is jógázni tanították.

A kitűzött célomat elértem, hiszen a gyerekek testileg, lelkileg, szellemileg megerősödtek.

Utolsó alkalommal a Papok rétjére kisétáltunk és a természetben a tóparton a fák alatt végeztük el a gyakorlatokat.

Egész évben ez a foglalkozás volt a legnagyobb hatással a gyerekekre. A környezet elterelő ingereit is ki tudták zárni és csak a jóga hatásának adták át magukat.

A gyerekek és a szülők, nagyszülők pozitív visszajelzései és a kedvező tapasztalatok alapján bízom abban, hogy a következő nevelési évben is lesz folytatása a gyermekjógának.

Nyírbátor, 2017. június 10.

Dr. Báthori Gáborné

Óvodapedagógus.